Úvod

Taijiquan (Tai-Chi Chuan, Tchaj-ťi čchüan ) zkráceně Taiji (Tai-Chi, Tchaj-ťi)
Taijiquan je umění, jak měkkostí zvládnout tvrdost, klidem agresivitu a jak jemností překonat hrubost. Je to cesta, jak dosáhnout harmonie se sebou samými, s lidmi, se kterými jsme v kontaktu a se všemi energiemi kolem nás.

Taijiquan je vnitřní styl čínského bojového umění, ve kterém jsou zdůrazněny principy uvolnění a nekladení odporu a to jak ve cvičení, tak v každodenním životě. Cvičení taiji rozvíjí vnitřní sílu a harmonii přes koordinaci a relaxaci těla i mysli. Vnějškově je taiji uměním pohybu pro zdraví a sebeobranu. Vnitřně taiji představuje umění mysli a vnitřní energie. Když jsme vně uvolnění a vnitřně silní, můžeme řešit stresové situace bez konfliktů.

Každý z nás je odborníkem na sebeobranu. Denně se bráníme tím, že vzdorujeme psychickým, emočním a fyzickým tlakům. Podmínkou toho, abychom mohli klást odpor je napětí, které je naší zvykovou reakcí, vytvořenou strachem a pocitem ohrožení. V taiji se učíme, jak neklást odpor tím, že ustoupíme, přijmeme působící sílu, neutralizujeme ji a pokud je to potřebné, vrátíme ji zpátky. Tím, že si vybudujeme vnitřní sílu a harmonii spolu s relaxací těla a filosofií nekladení odporu, se postupně dostaneme tam, kde se každodenní boje stanou zbytečnými.

Taiji forma rozvíjí vnitřní sílu. Tuishou (tuej-šou, cvičení ve dvojicích) rozvíjí citlivost. Cvičení nitřního klidu je účinný způsob jak se vyrovnat s emočními obtížemi. Klidná koncentrace prospívá psychickému stavu, zatímco praxe relaxace a cirkulace vnitřní energie má blahodárné účinky na tělo